Warsztaty „Niewidomy – nie widzę problemu”

W naszej szkole odbyły się warsztaty „Niewidomy – nie widzę problemu”, Odlotowy Niewidomy – Misja Edukacja, które poprowadził dla klas 0-VIII, Pan Sebastian Grzywacz wraz psem przewodnikiem- Waldkiem.
Prowadzący od kilkunastu lat jest osobą ociemniałą, porusza się z psem przewodnikiem rasy Chesapeake Bay Retriever.
Na co dzień pracuje jako przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie, jest dyrektorem Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna oraz aktywnym użytkownikiem social mediów, w których edukuje na temat dostępności i życia osób niewidomych.
Z dużym dystansem do siebie i poczuciem humoru pokazał uczniom, jak wygląda jego codzienność.
Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują osoby z poważnymi wadami wzroku, jakie są reakcje społeczeństwa, gdzie są granice pomocy, a gdzie zaczyna się naruszenie nietykalności osobistej. Pan Sebastian to niesamowity człowiek, który uświadomił naszym uczniom, że osoba ociemniała potrafi żyć jak każdy inny człowiek, pokazał, jak poznawać świat za pomocą innych zmysłów. Pokazał, jak pracuje pies asystujący i jakich zachowań wobec psa należy unikać. Podczas niezwykle energetycznego spotkania poinformowani zostaliśmy o roli nowych technologii w codziennym funkcjonowaniu.
Na zajęciach podjęta została również tematyka samoakceptacji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, a także przeciwdziałania przemocy.
Serdecznie dziękujemy za cenne spotkanie!