Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia w Mosinie, tak jak w wielu wielkopolskich miejscowościach, odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego.  Uroczystość z udziałem władz miasta, zaproszonych gości, mieszkańców gminy oraz oddziałów rekonstrukcyjnych, odbywały się przy cmentarzu, na którym spoczywają bohaterscy powstańcy, polegli zarówno w czasie walk w roku 1918, jak i później podczas II wojny światowej. Następnie w kościele odbyła się uroczysta Msza Św., zakończona występem kościelnego chóru, który zaprezentował nam cztery piękne pieśni patriotyczne.
W uroczystościach brali udział uczniowie naszej szkoły, którzy przebrani w stroje z epoki, nadawali obchodom niesamowity, historyczny nastrój. Witali i wiwatowali na  cześć dzielnych powstańców, tak jak miało to miejsce 101 lat temu, a podczas mszy, dzięki historycznym strojom, stworzyli niepowtarzalny klimat tych jakże ważnych lat.
Po uroczystościach każdy uczestnik odebrał osobiste podziękowania od Pana Burmistrza Przemysława Mielocha. Nie była to jednak jedyna niespodzianka. Jak się okazało jednym z rekonstruktorów był zdobywca złotego medalu olimpijskiego, mistrz świata i wielokrotny mistrz Polski w rzucie młotem, Pan Szymon Ziółkowski. Ten fakt wykorzystali sympatycy sportu, którzy nie omieszkali poprosić mistrza o wspólną fotografię i odbyć krótką rozmowę.