Tydzień Edukacji Globalnej

Uczniowie naszej szkoły (zespół uczniów z klasy 6a) wzięli udział w Tygodniu Edukacji Globalnej.
Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Udział w TEG dał nam możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy.
Tegoroczna edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbywała się pod hasłem:
Solidarnie ponad granicami! Razem uczyńmy szkoły jeszcze bardziej otwarte, solidarne
i świadome globalnie. W ciągu trzech dni braliśmy udział w webinarach i warsztatach, pokazach filmów i spotkaniach z ekspertami oraz wykonywaliśmy zadania w formie gry korytarzowej na terenie naszej szkoły.
Zapoznaliśmy się z istotnymi i aktualnymi globalnymi wyzwaniami środowiskowymi, ale też razem z uczestnikami z całej Polski zastanawialiśmy się jak świadomi globalnie obywatele i obywatelki, możemy zadbać o środowisko lokalnie i globalnie.
Poznaliśmy również jaki jest koszt naszych działań cyfrowych dla planety, jaki pozostawiają one ślad węglowy i jak możemy go ograniczyć.
W ramach zadań, które wykonywaliśmy ustaliliśmy jakie są nasze supermoce w działaniach na rzecz globalnych wyzwań – zmian klimatu, migracji, utraty różnorodności biologicznej, nierówności społecznych. Przeprowadziliśmy wywiady z pracownikami szkoły i zastanawialiśmy się, co można zrobić, aby w szkole powstawało mniej odpadów. Stworzyliśmy serię memów informujących o zmianie klimatu i zachęcających do działania na rzecz ochrony zasobów Ziemi.
Staraliśmy się, wraz z uczniami z innych szkół, odpowiedzieć na pytanie, co oznacza dla nas solidarna i otwarta szkoła.
Były to pracowicie spędzone trzy dni, pełne emocji i pozytywnej energii, którą dzieliliśmy się z innymi uczestnikami akcji, aktywnie uczestnicząc w webinarowych dyskusjach, umieszczając nasze rozwiązania i propozycje działań na padletach oraz komentując pracę innych uczestników festiwalu.
Nasze działania podjęliśmy w ramach całorocznego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowanego przez szkołę „Globalna szkoła. Razem dla klimatu”.